Monthly Archives: Σεπτέμβριος 2023

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΓΛΩΣΣΩΝ 2023

Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ημέρας γλωσσών, στις 26 Σεπτεμβρίου, η Γ’-Δ’ τάξη του σχολείου μας υλοποίησε σχετικές εκπαιδευτικές δράσεις. Οι μαθητές/μαθήτριες ήρθαν σε επαφή με τον γλωσσικό πλούτο και τη γεωγραφία της Ευρώπης, άκουσαν τραγούδια, διασκέδασαν στο άκουσμα διαφόρων λέξεων σε διάφορες γλώσσες και έφτιαξαν μια αφίσα.

ΑΙΘΟΥΣΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

Η αίθουσα υπολογιστών του σχολείου μας είναι πλέον έτοιμη. Είναι εξοπλισμένη με σύγχρονο υλικοτεχνικό εξοπλισμό (υπολογιστές, διαδραστικός πίνακας κ.ά.). Οι υπολογιστές διατέθηκαν στο σχολείο μας από το Υπουργείο Παιδείας και ο διαδραστικός πίνακας ήταν δωρεά της Ένωσης «Μαζί για το Παιδί».  Από την αξιοποίηση της αίθουσας θα ενισχυθεί το διδακτικό έργο των εκπαιδευτικών του σχολείου μας και η ανάπτυξη των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών/μαθητριών μας.

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών του 6/Θ Μειονοτικού  Δημοτικού Σχολείου Λυκείου, σας ενημερώνουμε ότι

Τη Δευτέρα 11.09.2023 στις 08.15΄π.μ. θα χτυπήσει το πρώτο κουδούνι  για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.

Η ώρα προσέλευσης των μαθητών στο σχολείο είναι

08:00΄ – 08:15΄π.μ.

Οι μαθητές/τριες να έχουν μαζί τους την τσάντα τους γιατί θα δοθούν τα σχολικά βιβλία.

Και στη συνέχεια οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν από το χώρο του σχολείου  στις 11.30΄π.μ.

Η Διεύθυνση του Σχολείου