Monthly Archives: Απρίλιος 2024

Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2024

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου στις 2 Απριλίου, οι μαθήτριες της Ά τάξης περιηγήθηκαν στη σχολική μας βιβλιοθήκη και αφού επέλεξαν βιβλία, τα ξεφυλλίσαν και τα διάβασαν, ζωγράφισαν σχετικά με αυτά.

Ο ετήσια αυτή γιορτή της φιλαναγνωσίας τονώνει το ενδιαφέρον των παιδιών για το βιβλίο.

Χελιδονίσματα 2024

Με τα χελιδονίσματα οι μαθητές/μαθήτριες του σχολείο μας, μαζί με τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Λυκείου υποδέχθηκαν και φέτος την Άνοιξη και τους αγγελιοφόρους της τα χελιδόνια.

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 25Η ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Στη σχολική εορτή για την 25η Μαρτίου 1821 οι μαθητές/μαθήτριες του σχολείου μας  περιηγήθηκαν στα γεγονότα της ηρωικής εκείνης περιόδου που οδήγησαν στη δημιουργία του σύγχρονου ελληνικού κράτους. Στα πλαίσια του εορτασμού απαγγέλθηκαν ποιήματα, τραγουδήθηκαν τραγούδια και ο Εθνικός Ύμνος. Στο τέλος του εορτασμού πραγματοποιήθηκε παρέλαση που συμμετείχε το σύνολο των μαθητών/μαθητριών του σχολείου μας.