Monthly Archives: Νοέμβριος 2023

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023-2024

Την Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου 2023, το σχολείο μας τίμησε την 50ή επέτειο της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές/μαθήτριες του σχολείου μας ενημερώθηκαν για τα γεγονότα της περιόδου μέσα από βίντεο και ηχητικά ντοκουμέντα της περιόδου, είχαν τη δυνατότητα μέσα από διάλογο να εκφράσουν τις απορίες και τους προβληματισμούς τους  και τραγούδησαν τραγούδια άρρηκτα συνδεδεμένα με την 17 Νοεμβρίου 1973.

Το σύνθημα «ΨΩΜΙ – ΠΑΙΔΕΙΑ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» που ταυτίζεται με την επέτειο, παραμένει και σήμερα επίκαιρο για όλα τα παιδιά του κόσμου που προσδοκούν και ελπίζουν σε ένα καλύτερο αύριο!

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023-2024

ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΟΙΝΗ ΔΡΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ & ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΤΩΝ ΚΑΡΠΩΝ ΕΛΙΑΣ

Την Πέμπτη 09  Νοεμβρίου 2023, η Ε΄& Στ΄ τάξη του σχολείου μας μετέβη στο Νηπιαγωγείου Λυκείου. Εκεί, από κοινού με τους μαθητές / μαθήτριες του Νηπιαγωγείου Λυκείου, υλοποίησε βιωματική εκπαιδευτική δράση σχετικά με τη συλλογή των καρπών ελιάς.  Οι μαθητές/ μαθήτριες συμμετείχαν στο ράβδισμα των κλαδιών της ελιάς για την συλλογή του πολύτιμου καρπού της. Πληροφορήθηκαν για την αξιά και τη σημαντική του θέση στην Μεσογειακή διαίτα.

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΡΤΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗΣ ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Στη δυτική είσοδο τοποθετήθηκε πόρτα και περίφραξη οριοθετώντας το προαύλιο του σχολείου μας. Κατ’ αυτόν τον τρόπο, οι μαθητές/μαθήτριες του σχολείου μας μπορούν να χαίρονται το παιχνίδι τους με περισσότερη ασφάλεια και ανεμελιά.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΚΤΑΚΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ Σ.Δ.

6/Θ ΜΕΙΟΝΟΤΙΚΟ Δ.Σ. ΛΥΚΕΙΟΥ  1ΟΥ

Λύκειο,   06-11-2023

Αριθμ. Πρωτ. 133

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε σε έκτακτη συνεδρίαση του  Συλλόγου Διδασκόντων  την Τρίτη,  07-11-2023 και ώρα 18.00΄.

Η  έκτακτη συνεδρίαση έχει ως σκοπό την ενημέρωση του Συλλόγου Διδασκόντων  σχετικά με τη συνάντηση της Διεύθυνσης του Σχολείου με γονείς των μαθητών του σχολείου και την πρόταση υλοποίησης εκπαιδευτικής δράσης της τάξης Ε΄-Στ΄ διάρκειας δύο διδακτικών ωρών  με το Νηπιαγωγείο Λυκείου.

Με ιδιαίτερη εκτίμηση

Η Διεύθυνση του Σχολείου

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ

Η συνεργασία μεταξύ  γονέων και εκπαιδευτικών είναι ακρογωνιαίος λίθος της καλής λειτουργίας ενός σχολείου. Στα πλαίσια αυτά έγινε εχτές, Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2023, συνάντηση της Διεύθυνσης του Σχολείου με γονείς μαθητών όλων των τάξεων. Στην εποικοδομητική συζήτηση που ακολούθησε, συζητήθηκαν θέματα που αφορούν στη λειτουργία του σχολείου και στην καθημερινότητα των μαθητών/μαθητριών εντός αυτού, απαντήθηκαν ερωτήματα και τέθηκαν οι βάσεις για ένα παραγωγικό σχολικό έτος.