6η Μαρτίου-Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού με στόχο να δοθεί ένα μήνυμα επαγρύπνησης απέναντι σε ένα πρόβλημα που τα τελευταία χρόνια βρίσκεται σε άνοδο και έχει αρνητικό αντίκτυπο στην καθημερινότητα όλο και περισσότερων παιδιών. Το μήνυμα που επιχειρεί να περάσει η ημέρα αυτή είναι ξεκάθαρο και αφορά στην πρόληψη και στη συστηματική αντιμετώπιση συμπεριφορών και περιστατικών που θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια, την ψυχική και σωματική υγεία κάθε μαθητή και κάθε μαθήτριας.

Στα πλαίσια αυτά υλοποιήθηκαν στο προαύλιο του σχολείου μας βιωματικές δράσεις, από κοινού με το Νηπιαγωγείο Λυκείου, με σκοπό την ενημέρωση, την ευαισθητοποίηση και την παρότρυνση σε δράση των μαθητών/μαθητριών για το φλέγον αυτό ζήτημα. Οι δράσεις περιλάμβαναν την παρουσίαση θεατρικού έργου από τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Λυκείου, την ανάγνωση μηνυμάτων κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού και στο τέλος όλοι μαζί αναφωνήσαμε: «ΣΠΑΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ».

Comments are closed.